پایگاه اطلاع رسانی دارالکتابه وابسته به مرکز طبع و نشر قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران دارالکتابه, مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، کتابت قرآن، کاتبان قرآن، نسخ، ثلث

تاریخ: امروز پنجشنبه، ۶ / ۷ / ۰۲

خانه

»

اخبار

»

برنامه‌ها و فعالیت‌ها

برگزاری نشست تخصصی خط ثلث با حضور مهمان ارجمند استاد عدنان قزاز

این نشست از صبح پنجشنبه 5 مرداد ماه 1396 تا عصر با حضور استاد عدنان قزاز از کشور عراق و جمعی از هنرمندان ثلث نویس دارالکتابه برگزار شد، شروع این نشست با معرفی استاد قزاز توسط استاد عبدالرضایی و استاد صادقا به هنرمندان بود، سپس اساتید خوشنویسی و هنرجویان پرسشهایی تخصصی در حوزه خط ثلث، نحوه کتابت برخی مفردات در کتیبههای ثلث، سواد و بیاض در ترکیب بندیهای خط ثلث و کتیبه نگاری از استاد قزاز داشتند که ایشان با آرامش به تمامی آنها پاسخ دادند.
رشد تکنولوژی و رایانه، کمک
ها و آسیبهای آن به هنر خوشنویسی علیالخصوص در کتیبه نگاری یکی از مهمترین گفتگوهایی بود که بین اساتید و هنرجویان صورت گرفت. قابل ذکر است: آشنایی با نحوه و سبک خوشنویسی استاد قزاز با وجود تعدادی از نمونه آثار ایشان در این نشست یکی از برترین تمرینهای بصری هنرمندان و اساتید بود.
پس از استراحتی کوتاه در عصر روز پنجشنبه، کارگاهی گروهی توسط اساتید و هنرجویان انجام شد که هنرجویان پس از کتابت قطعه
ای به خط ثلث، ترکیب بندیها و خطوط خود را به استاد قزاز داده تا ایشان موارد لازم را به آنها آموزش دهد و هنرمندان نیز از تجربیات ایشان بهره بردند.
در نهایت باید افزود در گفتگویی دوستانه با استاد قزاز که در زمینه خط ثلث داشتیم ایشان نظر بر این داشتند که خوشنویسان ایرانی، خوشنویسانی توانا هستند و اکثر آنها انگیزه زیادی برای یادگیری و کتابت این خط دارند. ایشان عنوان داشتند شروع و پرورش خط نسخ و ثلث توسط دارالکتابه امری مبارک است و امید است که هنرمندان ایرانی آینده
ای روشن داشته باشند.
برگزاری نمایشگاهی از آثار استاد در روز کارگاه مورد توجه هنرمندان دارالکتابه قرار گرفت.

برای دیدن گزارش تصویری کلیک کنید.
 

    دیدگاه‌ها

اطلاع‌رسانی

ورود اعضا

عضویت در سایت

نظرسنجی

هیچ سوالی در این نظرسنجی موجود نمی‌باشد.
مهلت شرکت در نظرسنجی به پایان رسیده است.