پایگاه اطلاع رسانی دارالکتابه وابسته به مرکز طبع و نشر قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران دارالکتابه, مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، کتابت قرآن، کاتبان قرآن، نسخ، ثلث

تاریخ: امروز پنجشنبه، ۶ / ۷ / ۰۲

خانه

»

اخبار

»

فراخوان و دعوت‌نامه

کتاب خوشنویسان استانبول

کتاب خوشنویسان استانبول

به اطلاع هنرمندان ارجمند میرساند، ان شاءالله جناب آقای مهدی قربانی مترجم و پژوهشگر کتاب «خوشنویسان استانبول»، جهت معرفی این اثر ارزشمند در کارگاه اردیبهشت ماه دارالکتابه حضور خواهند داشت.
زمان:96/2/28 ساعت 14
مکان: دارالکتابه

 

کتاب İstanbul’un 100 Hattat (یکصد خطاط استانبول) پنجاه و هفتمین کتاب از مجموعۀ کتاب‌های «صدگانه‌های استانبول» است که توسّط شهرداری استانبول دربارۀ انواع گوناگون هنرها و جاذبه‌های- شهر استانبول به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام- در سال ۲۰۱۲ م. به چاپ رسیده‌ است.

نویسندۀ کتاب، دکتر سلیمان برک است که خود از خوشنویسان معاصر ترکیه و پژوهشگر هنر خوشنویسی تُرک بوده و صاحب ده‌ها عنوان کتاب و مقاله در این موضوع می‌باشد.  وی کوشیده تا در مجموعه‌ای محدود، یکصد تن از خطّاطان استانبول را معرّفی نماید و در این کار بسیار موفّق بوده است. هر خوشنویس با شرح کوتاهی از حیات و یک یا چند اثر مشهورش به مخاطبان شناسانده می‌شود.

با توجّه به کمبود منابع معتبر فارسی در خصوص هنر خوشنویسی عثمانی و ترکیه، این کتاب توسط ثریا منیری و مهدی قربانی از ترکی به فارسی ترجمه و با نام «خوشنویسان استانبول» منتشر شد.  شاید پیش از این نیز در بعضی منابع فارسی، از خطّاطان بزرگ تُرک و به خصوص استادان متقدّم همچون شیخ حمدالله، حافظ عثمان، قره‌حصاری، مصطفی راقم و دیگران، نام برده شده باشد؛ امّا این نخستین بار است که اطّلاعات جامعی دربارۀ یکصد هنرمند خوشنویس تُرک در مجموعه‌ای یکپارچه به مخاطبان ارائه می‌شود. تردیدی نیست که خوشنویسان تُرک، سهم بزرگی در رشد و گسترش هنر خوشنویسی در جهان اسلام داشته‌اند و همین امر، اهمّیت شناخت و بررسی شیوه‌ها و آثار آنان را روشن می‌‏کند.

«خوشنویسان استانبول» نخستین کتابی است که در حوزۀ هنر خوشنویسی تُرکی و عثمانی در ایران منتشر می‌شود. این کتاب با ۳۵۶ تصویر و ۳۶۶ صفحه با همکاری وزارت فرهنگ جمهوری ترکیه در قالب پروژۀ TEDA  توسط انتشارات پیکره در تهران به چاپ رسیده است.

در صورت تمایل به تهیه این کتاب مراتب را به دارالکتابه اعلام فرمایید.

    دیدگاه‌ها

اطلاع‌رسانی

ورود اعضا

عضویت در سایت

نظرسنجی

هیچ سوالی در این نظرسنجی موجود نمی‌باشد.
مهلت شرکت در نظرسنجی به پایان رسیده است.