پایگاه اطلاع رسانی دارالکتابه وابسته به مرکز طبع و نشر قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران دارالکتابه, مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، کتابت قرآن، کاتبان قرآن، نسخ، ثلث

تاریخ: امروز دوشنبه، ۲۰ / ۹ / ۰۲

خانه

»

اخبار

»

گزارشات

گزارش نشست تخصصی تجلای قلم

                                          
کاتبان نور به این تمنا و طلب از حضرت شمس الشموس علی بن موسی الرضا (ع)، راهی خراسان شدند که پرتو محبت امام مهربانی ها قلمشان را در عرصه کتابت آیات وحی شیرین تر و دلنشین تر سازد تا جان کلام الهی از برگه صفحات و دست نوشته هایشان بر صفحه دل مخاطبان آن نافذ گردد.

شعاع مهر امام رئوف در راستای عنایت حضرت دوست قرار گرفت و به همت اهالی مرکز طبع و نشرقرآن کریم جمهوری اسلامی ایران کاروان هنرمندان را میهمان روضه رضوان رضوی نمود و مرکب دلدادگی محبان حضرتش در حریم رضوی آرام گرفت. روح و روان هفتاد خوشنویس نسخ نویس و ثلث نویس این مجموعه از فیض و برکات زیارت بارگاه ملکوتیش جلا گرفت و جسم و جانشان از خوان پر نعمت سلطان ارض طوس متنعم شد.

   چشم مسافر که بر جمال تو افتد                   قصد رحیلش بدل شود به اقامت

حضور فعال ره پویان هنر و معرفت در کارگاه کتابت نور در موزه قرآن و کتابت حرم مطهر هشتمین امام همام (ع) و بازدید و تعامل با میهمانان و مسئولین فرهنگی ملل اسلامی در همایش « مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام » پیوند مودت و اخوت تمدنهای اسلامی را عمیقتر کرد و بروز جلوه های هنر را به واسطه مردان و زنان هنرمند این مرز و بوم عیان ساخت.
تشویق و تحسین اساتید برجسته عرصه خوشنویسی و چهره های ماندگار کشور؛ استاد محمد سلحشور و استاد یدا ... کابلی در بازدید از کارگاه کتابت قرآن کریم نشان از رشد و بالندگی این هنر قدسی در چند سال اخیر در حوزه تخصصی خوشنویسی دو رشته قرآنی نسخ و ثلث بود.
اذعان میهمانان خارجی این کارگاه در خصوص اصالت و پیوند عمیق هنر خوشنویسی با فرهنگ ایرانی اسلامی، نقطه افتخار هنر سرزمینی ماست که تحقق این مهم، جز در سایه الطاف حق، حمایت مقام معظم رهبری، تلاش و پیگیری مسئولین، هدایت اساتید خوشنویس و همت هنرمندان دارالکتابه ممکن نبود.
نمایشگاه «تجلای قلم» مشتمل بر 70 اثر برگزیده خوشنویسان مجموعه دارالکتابه جمهوری اسلامی ایران است که دومین تعامل فرهنگی هنری با نگارخانه رضوان مشهد و خوشنویسان خراسان رضوی در دوره 6 ساله فعالیت مجموعه دارالکتابه محسوب می شود. این نمایشگاه در روز شنبه 25 دی ماه در نگارخانه رضوان گشایش یافت و مورد بازدید مخاطبان داخلی و خارجی قرار گرفت.
برگزاری 3 نشست تخصصی خوشنویسی و ارائه مقالات و سخنرانی هایی در حوزه خطوط نسخ و ثلث و برپایی 2 کارگاه عملی و نظری مرتبط که توسط اساتید مرکز، مدیر عامل موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور اساتید خوشنویسی خراسان رضوی و یکصد نفر هنرمند خوشنویس عرصه نسخ و ثلث از سراسر کشور برگزار شد برگ زرین دیگری از فعالیت های دارالکتابه مرکز طبع و نشر جمهوری اسلامی ایران را در راستای ترویج خطوط قرآنی و توسعه کتابت قرآن کریم به خود اختصاص داد.
گروه خوشنویسان دارالکتابه سبکبال، محظوظ و شکرگزار نعمت زیارت آستان حضرت رضا(ع) و تحقق اهداف تخصصی این همایش 4 روزه که از 4 بهمن ماه از تهران آغاز گردیده بود، در صبح روز جمعه 8 بهمن و در ایستگاه راه آهن تهران خاتمه داد.
اهالی قلم و کتابت با قلبی سرشار از آرامش و روحی زلالتر از گذشته، با همسفران وداع کردند تا در کنج خلوت عاشقانه و عارفانه شان، شوق و صف ناشدنی این سفر معنوی را جامه هنر بپوشانند و در قالب خلق آثار خوشنویسی و کتابت کلام الهی و احادیث معصومین(ع) به منصه ظهور رسانند.
                                             قلمشان پر ثمر و قلبشان جوشان حکمت و نور

    دیدگاه‌ها

اطلاع‌رسانی

ورود اعضا

عضویت در سایت

نظرسنجی

هیچ سوالی در این نظرسنجی موجود نمی‌باشد.
مهلت شرکت در نظرسنجی به پایان رسیده است.