پایگاه اطلاع رسانی دارالکتابه وابسته به مرکز طبع و نشر قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران دارالکتابه, مصحف جمهوری اسلامی، قرآن، قران کریم، کتابت قرآن، کاتبان قرآن، نسخ، ثلث

تاریخ: امروز دوشنبه، ۲۰ / ۹ / ۰۲

خانه

»

اخبار

کتابت قرآن کریم ویژه مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام ۲۰۱۷

نشست تخصصی کاتبان قرآن دارالکتابه مرکز طبع و نشر قرآن کریم در روزهای پنجم لغایت هفتم بهمن ماه 95 در مشهد مقدس همزمان با افتتاح همایش مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام 2017 برگزار شد.

 در این نشست، بیش از 60  نفر از اساتید و هنرمندان دارالکتابه حضور داشتند که با برگزاری کارگاه کتابت در حرم مطهر رضوی، هنر خوشنویسی خطوط قرآنی در ایران اسلامی را در معرض بازدید میهمانان خارجی شرکت کننده در مراسم قرار دادند، علاقه و اشتیاق میهمانان خارجی همایش که از 45 کشور جهان در این رویداد مهم فرهنگی شرکت کردند به مقوله کتابت قرآن کریم، لحظات زیبایی را رقم زد.

لازم به ذکر است که در این کارگاه، حزب مفصل قرآن کریم(از سوره مبارکه قاف تا آخر قرآن) کتابت گردید.

یکی دیگر از برنامه های این سفر، برپایی نمایشگاه تجلای قلم در نگارخانه رضوان مؤسسه آفرینشهای هنری آستان قدس بود که نمایش بیش از 60 اثر از هنرمندان قرآنی دارالکتابه برای عموم علاقه مندان به این هنر آسمانی را به دنبال داشت.

ارائه مباحث تخصصی در حوزه خطوط قرآنی نیز از دیگر بخشهای این برنامه بود؛ استاد احمد عبدالرضایی با موضوع در قلمرو قلم پیرامون سیر تحول خطوط اسلامی و ارتباط این خطوط با یکدیگر، استاد علیرضا بخشی با موضوع خط نسخ از گذشته تا آینده و استاد علی رضاییان با موضوع خلاقیت در خوشنویسی مطالب ارزشمندی به حاضران ارائه کردند، همچنین استاد محمدعلی قربانی و استاد مسعود فاضلی مقدم به تعلیم خطوط نسخ و ثلث پرداختند.

سخنرانی جناب حجه الاسلام حشمتی معاون محترم قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین مدیر عامل محترم مؤسسه آفرینشهای هنری آستان قدس، جناب آقای ثابت نیا را می توان از دیگر بخشهای این نشست دو روزه عنوان کرد.

از جمله اتفاقات این سفر، حضور اساتید دارالکتابه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه خوشنویسی هنرمندان خراسان رضوی و دیدار با هنرمندان آن دیار بود.

حضور هنرمندانی از استانهای تهران، قم، البرز، مرکزی، یزد، همدان، بوشهر، گلستان، اصفهان، فارس، گیلان، زنجان، لرستان و خراسان رضوی از دیگر نکات قابل توجه نشست تخصصی کاتبان محسوب می گردد.

این همایش که حاصل تعامل اداره ارشاد خراسان رضوی، مؤسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی و دارالکتابه مرکز طبع و نشر قرآن کریم بود، لحظات پرباری برای شرکت کنندگان ایجاد کرد.

    دیدگاه‌ها

اطلاع‌رسانی

ورود اعضا

عضویت در سایت

نظرسنجی

هیچ سوالی در این نظرسنجی موجود نمی‌باشد.
مهلت شرکت در نظرسنجی به پایان رسیده است.